Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3

Drodzy Producenci Orzecha Laskowego

Zrzeszenie Producentów Orzechów                                                        Wielącza 20.09.2015

i Sadzonek Leszczynyw Końskowoli

 

                                          Drodzy Producenci Orzecha Laskowego

 

 Mijający sezon był praktycznie pierwszym sezonem, gdzie zabrakło nam środków ochrony roślin, do zwalczania chorób grzybowych w leszczynie.

 Po rozmowie z kilkoma plantatorami postanowiłem swoich sił, aby zrobić coś w tej sprawie.

Po skontaktowaniu się z Ministerstwem Rolnictwa, dostałem kilka wskazówek , jak powinniśmy działać. Poradzono nam między innymi, aby do akcji włączyły się Ośrodki Doradztwa Rolniczego związane z branżą leszczynową. Na początek wysłałem więc pismo do Dyrektora LODR w Końskowoli z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy .

 Nie doczekałem się odpowiedzi. Pozostaliśmy praktycznie sami w naszej walce o rejestrację środków ochrony roślin. Nie poddając się, Wysłałem pismo do Ministerstwa Rolnictwa w którym zamieściłem listę środków ochrony roślin, które mogły by się znaleźć w programie ochrony leszczyny.

 Będąc w kontakcie z nimi zacząłem pisać do firm chemicznych, oraz rozmawiać z nimi, z prośbą o rejestrację przede wszystkim fungicydów w leszczynie, brak których będzie skutkował zaniedbaniem naszych sadów.

Na początku wszystko wydawało się fajnie, firmy wyraziły chęć rejestracji, lecz z czasem gdy okazało się, że brakuje badań na pozostałości nie było już tak kolorowo.

 

  Ze wszystkich ewentualnych fungicydów pozostało tylko Signum 33WG ,oraz Sadoplon 75WP. Jeżeli chodzi o Signum, udało go się już zarejestrować.

  Muszę wspomnieć tu o Panu Profesorze Piotrze Sobiczewskim Kierownikowi Zakładu Ochrony Roślin w Skierniewicach, którego opinia zdała się być kluczowa w rejestracji tego środka. Jeżeli chodzi o Sadoplon 75 WP, z przyczyn ode mnie nie zależnych, wniosek o rejestrację został przesunięty na tą jesień.

 Oczywiście dołożymy wszelkich starań aby środków w ochronie leszczyny było jak najwięcej. Martwi mnie jednak fakt, że brak ŚOR w leszczynie jakby ludzi w ogóle nie interesował. A przecież nasze logo to ,,W Jedności Siła" .

 

Więc musimy walczyć razem abyśmy mięli czym opryskiwać nasze sady.

 

Prezes

Zrzeszenia Producentów Orzechów i sadzonek Leszczyny

Jerzy Machałek

 

LOGO PROSTOKĄT mini

 

 

W jedności siła!!! W jedności siła!!!

LLLOGO TYP ZRZESZ  183x50  baner mini FRUCTINO LOGO PORTALU   Gospodarstwo Sadownicze HANAT