Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3

Leszczynowy Dzień w Końskowoli 2009

Drugiego października 2009 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował kolejny raz „ Dzień Leszczynowy”. Jest  to bardzo dobrze zorganizowana impreza która pozwala spotkać się producentom, sympatykom jak i osobom lubiącym te smaczne i zdrowe owoce.

Pani inż. Maria Wojciechowska rozpoczynając spotkanie namawiała jak i przekonywała że nie ma przyszłości dla producentów orzechów laskowych nie zrzeszonych. Siła tkwi w zrzeszeniu jak największej grupy producentów.

Mamy już mocny zaczątek w postaci Zrzeszenia Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny któremu przewodniczy mgr.inż. Roman Kapłan .

Brak organizacji rynków zbytu powoduje ogromne wahania cenowe owoców które utrudniają racjonalne planowanie inwestycji w gospodarstwie . Pani inżynier omówiła główne jak i perspektywiczne odmiany orzecha laskowego , odnosząc się do ich zalet jak i wad w przydatności do produkcji. Rozważała nad przyszłością uprawy orzechów , zwłaszcza że pełna parą wkraczają do naszych sadów kombajny do zbioru tych wspaniałych owoców. Usprawni to zbiory ale także doprowadzi do zmian w strukturze produkcji .

Program ochrony szeroko omówił mgr.inż. Zdzisław Partyka z LODR w Końskowoli . Przestrzegał  przed groźną choroba grzybową moniliozą która potrafi w sadzie nie chronionym w 100 % zniszczyć zbiory. Przyznał także że z moniliozą jeszcze nikt nie wygrał do końca. Pan Partyka zwrócił uwagę zebranym na nowe zagrożenie w naszych sadach tj. Bakteriozę ! Problemy z ochrona narastają gdyż coraz więcej  środków ochrony jest wycofywanych z obiegu.

Wykład był bardzo rzeczowy poparty konkretnymi przykładami chorób jak i szkodników a także polecanymi zaleceniami użycia danych środków ochrony

Bogatym uzupełnieniem wcześniejszej tematyki były wybrane zagadnienia z ochrony leszczyny przed szkodnikami referowane przez gościa  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie panią doktor inżynier Magdalenę Gantner .

Owocowanie leszczyny w północno-wschodniej Polsce omówił dr.inż. Bogumił Markuszewski z Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego .

Karol Ćwikła z LODR Końskowola zreferował szczegółowo możliwości dofinansowania gospodarstw leszczynowych.

Po owocnych i burzliwych a zarazem nie pozbawionych humoru dyskusjach z udziałem szanownego prezesa Romana Kapłana udaliśmy się do sadów leszczynowych na pokaz mechanicznego zbioru orzechów laskowych które prowadził i nadzorował mgr.inż. Marian Ścibor.

Dzień leszczynowy zgromadził bardzo dużą grupę uczestników którzy zapewne przybędą na kolejne tego typu spotkania gdyż tylko dzięki wymianie doświadczeń , wiedzy można liczyć na dalszy rozwój gospodarstw leszczynowych.
Niech żałują Ci co nie byli na pocieszenie zapraszam na fotorelację

 aut.  Bokwa Robert   www.hanat.pl     

LLLOGO TYP ZRZESZ  SKUP IZDEBNO 100  fructino-baner2 LOGO PORTALU   Gospodarstwo Sadownicze HANAT