Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3

Sztuczne zapylanie

Na wiosnę kwiatostany męskie leszczyny zwykle rozwijają się wcześniej niż żeńskie, są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Podczas surowej zimy lub w czasie przymrozków wiosennych przemarzają w pierwszej kolejności. Rzadko się zdarza, aby przemarzły wszystkie kwiatostany męskie, a żeńskie pozostały nieuszkodzone. Jeśli na plantacji pozostanie 30-40% kwiatów męskich nieuszkodzonych, to ilość wytworzonego przez nie pyłku wystarczy do zapylenia kwiatów żeńskich. Zdarza się jednak, że przemarznie większy procent kwiatostanów męskich i ilość wytworzonego pyłku jest za mała do zapylenia wszystkich kwiatów żeńskich. Wtedy następuje obniżenie plonu orzechów. Można temu zapobiec, stosując sztuczne zapylanie. W tym celu w okresie pełnego spoczynku drzew, ale przed nadejściem silnych mrozów, zwykle w grudniu, należy ściąć z drzew część gałązek z dużą ilością kwiatostanów męskich. Ścina się te gałązki, które wiosną mają być wycinane w czasie prześwietlania. Wiąże się je w pęczki i umieszcza w chłodnej piwnicy, wstawiając końce pędów w wilgotny piasek. Pod koniec stycznia przenosi się je do ciepłego pomieszczenia o temperaturze 18-22°C i wstawia do naczynia z wodą. Po kilku dniach kwiatostany zaczynają się rozwijać, wysypują się z nich żółte ziarenka pyłku. Przed wysypywaniem się pyłku pod naczynie z gałązkami należy podłożyć biały papier, z którego łatwiej będzie zbierać pyłek. Pyłek umieszcza się w probówce, małej butelce lub słoiku i szczelnie zamyka. Przechowuje się go w temperaturze 2-4°C.
W czasie pełnego kwitnienia kwiatostanów żeńskich zebrany pyłek należy wymieszać z pyłem torfowym i opylić nim drzewa. Można też wsypać go do wody i do zapylenia użyć opryskiwacza. Pyłek „wypryskany" wraz z wodą szybko wysycha na powietrzu, trafia na znamię słupka kwiatu żeńskiego, kiełkuje i zapyla go.
Inna metoda, mniej pracochłonna, jest następująca: zebrane gałązki kwiatostanów męskich można również przetrzymać w chłodnej piwnicy do czasu, aż na plantacji zakwitną kwiaty żeńskie. Wtedy gałązki przenosi się do ciepłego pomieszczenia, o temperaturze 20-24°C, a kiedy pylić, wstawia się je do naczyń z wodą i przenosi pod drzewa lub na nich. Wysypujące się ziarenka pyłku roznoszone są przez wie powietrza na odległość do 100 m.
Jeszcze inny praktyczny sposób jest następujący: gałęzie ś czas prześwietlania wiosennego pozostawia się w międzyrzędzia Kiedy w pełni zakwitną kwiaty żeńskie, wjeżdża się kosiarką używaną do koszenia murawy, i tnie gałęzie pozostawione po prześwietleniu. Wtedy z kwiatostanów męskich rozmieszczonych na tych wysypuje się pyłek i zapyla kwiaty żeńskie. Jest to bardzo skuteczny sposób. Ponieważ kwiatostany męskie rozwijają się wcześniej niż żeńskie zdarza się, że rozwijające się później kwiatostany żeńskie nie zapylone z powodu przekwitnięcia kwiatostanów męskich. Natomiast ściętych wcześniej gałęziach kwiatostany męskie rozwijają się p na drzewach rosnących i mogą zapylać później rozwijające się kwiatostany żeńskie.

Autor. mgr inż. Henryk Zdyb

Pylenie leszczyny w sadach producenta orzechów laskowych, odmiana Cosford. Gospodarstwo Sadownicze HANAT wiosna 2016. Uprawa leszczyny.

Sady leszczynowe

Pylenie orzechów laskowych

Pylenie orzechów laskowych Pylenie orzechów laskowych
Pylenie orzechów laskowych
Pylenie orzechów laskowych
Pylenie orzechów laskowych
Pylenie orzechów laskowych

LLLOGO TYP ZRZESZ  SKUP IZDEBNO 100  fructino-baner2 LOGO PORTALU   Gospodarstwo Sadownicze HANAT